Historia

1945 do 1960  Sadzarki

Edmond RIBOULEAU, kowal w Largeasse, w departamencie Deux-Sèvres (we Francji) interesuje się rozwiązaniem problemów związanych z sadzeniem warzyw i składa pierwszy patent na sadzarkę o nazwie PREFEREE.

Maszyna odnosi sukces, jej konstrukcja zostaje ulepszona, jej nazwa zmienia się na SUPER PREFER, i jest to jedyna maszyna na rynku dopuszczona do sadzenia tytoniu. Produkcja staje się przemysłowa i rozpoczyna się eksport.


1961 do 1972 Siewniki punktowe

Historique_60-72

Na początku lat 60-tych, został zaprojektowany siewnik mechaniczny z mechanicznym rozdzielaniem za pomocą poziomej tarczy oraz pielnik z możliwością kierowania.

Rozwój siewnika punktowego pociąga za sobą rozwój specjalnego siewnika punktowego do buraków z rotorowym aparatem rozdzielającym z otworami.
Produkcja zwiększa się, druga fabryka zostaje zbudowana w Largeasse, rozwija się sieć podwykonawców.


1973 do 1988 Siewniki punktowe pneumatyczne

Historique_73-88

Wprowadzony na rynek nowy pneumatyczny siewnik punktowy otrzymuje srebrny medal na Targach Rolniczych w Paryżu. Na rynek wprowadzony zostaje także Aplikator do środków mikrogranulowanych Microsem oraz pielniki z samoprowadzeniem SUPER-CROP.

Michel RIBOULEAU przejmuje dyrekcję firmy po swoim ojcu Edmond RIBOULEAU.


1989 do 1993 Nowa generacja siewników punktowych

Historique_89-93

Siewniki punktowe pneumatyczne Nowej Generacji NG i NG Plus są wprowadzane na rynek. Model NG Plus jako pierwszy w Europie wprowadza talerzową sekcję wysiewającą, która staje się referencją na rynku.

Caroline BERGERE (z domu RIBOULEAU) dołącza do dyrekcji generalnej a jej mąż Dominique BERGERE do dyrekcji eksportu.


1994 do 1998 Poszerzanie gamy maszyn

Historique_94-98

Nowy siewnik mechaniczny do buraków otoczkowanych MECA 2000. Wproadzony zostaje również specjalny siewnik do warzyw MS.

Rozwój sadzarek, nowy model UL, specjalnie do sadzenia porów. Pielniki są wyposażane w hydrauliczny układ prowadzenia.


1999 do 2002  Wprowadzenie siewnika NG Plus PRO

Historique_99-02

Wprowadzenie siewnika NG Plus PRO, którego sekcje wysiewające są wyposażone w koło dociskowe polepszające kiełkowanie i wschody roślin.

Siewniki NG Plus i MECA są rozwijane dla większej niezawodności, solidności i precyzji wysiewu.

Caroline i Dominique BERGERE przejmują dyrekcję firmy po Michel RIBOULEAU.


2003 do 2007  Wprowadzenie siewnika NX

Historique_03-07

Siewnik punktowy NX jest prezentowany na targach SIMA w Paryżu w 2003 roku. Jest specjalnie przystosowany do wysiewu metodą uproszczoną. Dla zwiększenia uniwersalności siewników MONOSEM wprowadza nową ramę Extend, z rozstawem między rzędami zmienianym hydraulicznie.

Seria siewników mechanicznych ewoluuje i powstaje nowy model MECA V4.


2008 do 2012  Oferta nowych ram

Historique_08-12

Wraz z wprowadzeniem siewnika NG Plus 4, MONOSEM proponuje nowe ramy odpowiadające nowym oczekiwaniom rolników (podsiewacze nawozów o dużej pojemności, mniejsza szerokość transportowa, łatwość ustawień…).

MONOSEM testuje w Europie siew metodą Twin-Row wprowadza nową ramę WingFold wraz z nowymi sekcjami wysiewającymi NX 2.


2013 do 2014  Wprowadzenie nowych sekcji wysiewających Monoshox

Przedstawienie na targach Agritechnica (Niemcy) siewników NG Plus i NX z sekcjami wysiewającymi Monoshox, oferującymi "jakość wysiewu MONOSEM na wyższej prędkości pracy", dzięki zastosowaniu amortyzacji Monoshox.EU.


2015   Otwarcie centrum szkoleniowego MONOSEM

MONOSEM prezentuje nową serię pielników MULTICROP na targach SIMA 2015. Silne i uniwersalne pielniki mogą pracować na wielu polach uprawowych.

W tym samym czasie, w celu dostarczenia koniecznych umiejętności z zakresu dobrego działania maszyn, MONOSEM wyposaża centrum szkoleniowe zarówno dla sprzedawców jak i techników serwisowych oraz dla użytkowników maszyn MONOSEM.
Budynek przeznaczony na szkolenia składa się z 3 sal szkoleniowych i show-roomu o powierzchni 700m².

Podczas targów Agritechnica 2015, MONOSEM przedstawił maszyny z napędem elektrycznym: Monoshox NG Plus ME, MECA V4E oraz podsiewacz czołowy z napędem elektrycznym.

 


2016   MONOSEM wchodzi w skład grupy Deere & Company

Firma RIBOULEAU MONOSEM wchodzi w skład Deere & Company. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zapewnić uprzywilejowany dostęp do nowych technologii zachowując przy tym swoją markę i kolory.